Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výstava 2008

10. 11. 2008

Výstava 2008

 

ObrazekTato výstava byla jednou z našich nejkrásnějších výstav a já jsem na ní představila celkem 31 rostlin. Tentokrát byly v mé sbírce více zastoupeny citrusy (celkem 21 rostlin).

 

Citrusy tvořily směs druhů, nejvíce tentokrát byly zastoupeny mandariny unshiu – 5 rostlin (Matsuyama, Miho, Miyagawa MI6, Hasimoto a Tanikawa – s 1. plodem po 15 letech) a pomerančovníky – 4 rostliny (panašovaná Cotidiana a pupečné Navelina, kubánský hybrid Valencie a Prostějovský), dále 3 citroníky resp. jejich kříženci (Dioscuria, Lisabon a Meyer), 3 mandariny klementiny (Clemenules 22, Rubino a bez názvu), C. myrtifolia, vícenásobný kříženec Karlik 2, C. hassaku, citrumelo z Batumi, blíže neurčený tangor a moje raritní mutace mandariny Carvalhais (Carvalhais IH).

Ve druhé části kolekce byla nejvíce zastoupena již tradičně psidia cattleiana (2 rostliny) se žlutoplodými formami var. lucidum (rovněž 2 rostliny), dále dva bonsaje (minigranátové jablko Nana - stáří 25 let a 13-tiletá bougenvillea), mučenka - P. Edulis, fejchoa selloviana, eugenia myrtifolia (s poupaty a prvními plody) a ziziphus jujuba (již zcela bez listí, ale s posledními plody).

 

Část vystavených rostlin (většina citrusů a některé chladuvzdorné druhy ostatních subtropických rostlin) byla zejména díky nedostatku místa a také díky další mírné zimě zimována ve skleníku popř. „okeníku“, všechny rostliny byly celé léto letněny na zahradě s přenesením do skleníku či bytu v polovině září (s ohledem na nárůst plodů po málo teplém létě). Výjimkou byla psidia, která byla letněna až do výstavy (a ještě i pár dní po ní).