Jdi na obsah Jdi na menu
 


banánovník

12. 12. 2007

Banánovník (Musa) 

ObrazekPěstuji dva typy zakrslých banánovníků: M. Cavendish Allae a trpasličí Australia (na obr).

 Cavendish Allae patří do skupiny Dwarf Cavendish a dorůstá výšky i šířky cca 1,70m. Mladé listy mají při dostatku světla typické oválné tmavě červené skvrny.

Australia je výjimečná genetická forma banánovníků, zakrslý klon s výškou 1,0 až 1,5m pocházející z Austrálie a množený již v Československu moderními biotechnickými metodami.Jak pěstovat banánovník

Následující návod mi byl poskytnut při zakoupení odrůdy Australia (výňatek, úprava):

 Rostlinu umístěte na teplé místo s dostatkem světla. Banánovník, jako rostlina vlhkých tropů, potřebuje hodně vlhka a výživnou humózní půdu. Přesazujte rostlinu každé 3 měsíce do většího květináče, naplněného čerstvou zahradní zeminou a nebojte se zalévat, rosit listy a ve dvoutýdenních intervalech přidávat hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku (Harmavit, Harmavit speciál), které je pro zdárný vývoj rostliny nezbytné.

 V průběhu 10 měsíců dosáhne vaše rostlina výšky asi 120cm a koruna se bude rozkládat do šířky asi 150cm. Asi za 18 měsíců se najednou protlačí středem listové růžice mohutný, červenofialově zbarvený pupen, který přinese nejprve květy samčí, ukryté za masitými šupinami, a poté květy samičí, které bez opylení dozrají v průběhu dalších 4 měsíců v hrozen zelených plodů.

 Nedočkaví pěstitelé zajisté neodolají lákadlu zakousnout se do osobně vypěstovaných banánů. V tom případě je nutné plody po sklizni uzavřít do silonového sáčku, přidat jablko a vyčkat několik dnů do žluté zralosti plodů. Ti, kteří chtějí obdivovat dekorativní rostlinu s plody, mohou po více než 3 měsíce zachovat plodenství na rostlině. Plody dozrálé přirozenou cestou jsou sladší a voňavější.

 Víte, že banánovník je vlastně nesmrtelná rostlina? Po sklizni plodů uříznete banánový pseudokmen a za několik týdnů se objeví zelený následník, který raší z posledního pupene. V přirozených podmínkách vydrží banánovník v plné plodnosti na jednom místě až 30 let.

Vlastní zkušenosti z pěstování doplním později.


 

ObrazekM. basjoo – mrazuvzdorný banánovník

Rostlinu jsem si koupila letos na jaře při návštěvě zahradnictví Starkl v Čáslavi na Kalabousku. Údajně by měla (dle návodu) zasazená ve volné půdě zahrady vydržet mrazy až do -15°C(!). Samozřejmě s tím, že pseudokmen vždy přes zimu odmrzne a na jaře vyraší nový z uchráněných kořenů. Rostlina by měla zaplodit třetím rokem malými, okrasnými banány.

Protože ne vždy je rozumné se podobnými návody doslovně řídit, nemínila jsem alespoň letos příliš riskovat a banánovník jsem přesadila raději nejprve do většího květináče. Postavila jsem jej před skleníkem na záhon a když jsem jej chtěla počátkem podzimu přemístit, zjistila jsem, že mi zatím prorostl kořeny do zeminy záhonu. Opatrné vytažení kořenů z hlíny s protažením kořenů otvory květináče se naštěstí obešlo bez jejich poškození a banánovník stačil v novém květináči (16cm) do příchodu prvních mrazíků ještě trochu přirůst. První poklesy k 0°C zvládla rostlina naprosto bez poškození, teprve při poklesu na -4°C se na listech objevily odmrzlé skvrny, po dalším podobném nočním poklesu listy omrzly až na řapíky. Banánovník jsem přemístila do nevytápěného „okeníku“, kde zatím teplota neklesla pod -1°C. K dalšímu poškození banánovníku zatím nedošlo, zelený zůstal celý jeho kmen.

Nicméně při větších mrazech jej pro jistotu přemístím do citrusového skleníku blízko k topidlům.