Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ananas

1. 10. 2013

Zakvetl mi ananas!

Sláva, sláva a ještě jednou sláva! Po letech pěstování a několika „odešlých“ rostlinách mi konečně první rostlina ananasu nasadila květ.

 Rostlinu jsem dostala jako pěknou sazeničku před čtyřmi lety v září 2009 od p. Václava, na fóru www.citrusy.cz všem dobře známého úspěšného pěstitele ananasů, když jsme u něj při návštěvě p. Urbana v Korýtkách se mohli rovněž zastavit návštěvou. Od té doby u mne ananas utěšeně rostl (po pravdě až „moc utěšeně“, neboť zabíral strašně moc tak nedostatkového místa). Zprvu jsem jej měla na jižním okně obývacího pokoje, v poslední rok a půl jsem jej přestěhovala na horní polici své zimní minizahrádky k francouzskému oknu. Letos v létě, už trochu nešťastná, že jen roste a „stále nic“, jsem jej v letních parnech vyhostila z domu na plné slunce na zahradu. A tam se po pár týdnech udál ten zázrak. Při zálivce rostlin, právě když jsem chtěla zalít ananas do růžice, jsem si všimla uvnitř růžice jakéhosi načervenalého „čaprčí“. Po dvou dnech již nebylo pochyb – ananas se konečně chystal nakvést!! Do počátku září jsem jej nechala na zahradě, kde květ velmi pomalu přirůstal, ale s nočními poklesy teplot (jednu noc až k +4°C) jsem raději rostlinu přenesla domů a postavila ji na jižní okno v obýváku. Po dvou dnech začal květ rychle přirůstat a na konci září již celý vystoupil z růžice.

Rostlinu vystavím za pár dní v BZ při klubové výstavě a pak už jen budu čekat na svůj první ananas. O radost i další vývoj květu resp. plodu se zase podělím.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Ananas