Substrát pro citrusy
Citrusy obecně potřebují dobře propustný, slabě kyselý, na živiny bohatý substrát. Jeho složení a ph je závislé na použité podnoži, stáří a kondici rostliny, ale i, jak jsem se při pěstování přesvědčila, na podmínkách našeho zimoviště a také v neposlední řadě na našich zálivkových zvyklostech. Proto se u mne postupem let měnilo jeho složení. U nádobových rostlin vždy používám kvalitní drenáž na dně kořenáče – vrstvu drobného kameniva (frakce 4,0mm) popř. keramzitu výšky 10 až 20mm dle výšky nádoby.
Substrát pro bytové pěstování … ph 6,5 až 6,8
- Pokojová zemina
- Písek cca 10%
- Rašelina (podíl dle ph zeminy a rašeliny)
Dříve se místo pokojové zeminy používala dobrá zahradní zemina s přídavkem listovky nebo kompostu a těžce dostupnou rašelinu nahrazovala lesní hrabanka (což se dávno nesmí)
Pokojová zemina má ph obvykle 7,0, rašelina by měla mít ph3,0 až ph4,0. Pro bytové podnože je potřeba docílit celkového ph substrátu mezi 6,5 až 6,8. U podnoží poncirus je třeba kyselejší zeminy s ph 6,0 až 6,5. Proto se podíl rašeliny musí přizpůsobit požadavku celkového ph.
Můj substrát – těžší
Tento substrát jsem používala s drobnými obměnami od začátku našeho století. Vzhledem k počtu rostlin jsem si jej míchala ve stavebním kolečku a osvědčilo se mi následující složení
- Pokojová zemina (univerzální) 25l
- Rašelina 2,5 až 4l
- Písek cca 2l
- Perlit 0,5l
- Krtinec ornice cca 2l
- Popel z ovocných stromů (cca 0,5l), Býčkovo hnojivo, rohovina (hrst)
Lze použít i kostní moučku nebo sušený kravěnec.
Tento typ substrátu dobře drží živiny a je vhodný zejména pro starší, dobře prosperující rostliny, které je potřeba přesadit pouze jednou za 3 až 5 let.. Krtinec dodává hlinitou složku v ideálně nakatrovaném stavu a vyčištěnou od vajíček a larev pozdějších škůdců – takže krtek je u mne nejlepší pomocník a přítel..
Můj substrát – lehký
K tomuto typu substrátu jsem přešla na jaře r. 2022, kdy jsem při přesazování rostlin zjistila, že drtivá většina rostlin má v nádobách několik velkých, vypasených žížal, které mi část rostlin velmi silně poškodily – uhnívaly jim kořeny, které se stávaly další potravou žížal. Právě kvůli ozdravění rostlin, mnohé jsem tak doslova zachraňovala, jsem nově zvolila tento lehký substrát. Z Adava Velký Osek jsem si spolu s rostlinami dovezla i jejich speciální substrát na citrusy, který jsem během posledních dvou let postupně upravovala, a nakonec nahradila svým vlastním.
U tohoto substrátu se mi ustálilo jako optimální následující složení:
- Substrát Profi 25l (1/3 z pytle objemu 70l) … ph 6,8
- Rašelina 2,5 až 4l (ph 3,0 až 4,0)
- Písek cca 2l až 2,5l
- Perlit 0,5l až 1,0l
- Vermikulit 2,5l
- Osmocote 100g
U dlouhodobého hnojiva Osmocote jde o startovací dávku, asi po 2 měsících teplot nad 20°C je třeba již znovu rostliny přihnojit. Vermikulit používám v hrubší frakci – jedná se o odvlhčovací superlehký materiál, používaný ve stavebnictví. Zabraňuje nechtěnému přemokření kořenů, což je důležité zejména při chladném zimování.. Substrát Profi (je základem speciálního substrátu pro citrusy, který používá Adavo), má totiž jednu nepříjemnou vlastnost: je silně náchylný k přemokření. Proto jsem do své směsi začala přidávat nejprve Perlit, pak pro lepší propustnost písek a nakonec jako „pojistku“ Vermikulit.
V tomto velmi lehkém substrátu citrusy velice rychle rostou, mají naprosto neuvěřitelné přírůstky velkých listů mohutné koruny a dokáží brzy zregenerovat i velmi poškozené kořenové systémy. Navíc se v balu nedrží žížaly – zatím jsem aspoň při přesazování žádnou nenašla. Růst zdravých kořenů je při dostatku živin tak bujný, že několik v dubnu přesazených rostlin jsem musela již v září přesadit do větší nádoby, protože kořeny tu původní naprosto vyplnily a při zvednutí rostliny nádoba z kořenů prostě spadla…
Substrát pro citrusy – speciál
Na trhu se objevilo několik speciálně míchaných substrátů pro citrusy. Vyzkoušela jsem postupně 3 typy, vzájemně se výrazně lišící svým složením. Písčitý substrát pro citrusy (firma Agro) se v mém pěstování ukázal jako naprosto nevhodný, povrch substrátu rychle a silně prosychal, ve spodní části květináče naopak zůstával dlouho přemokřený, navíc nedržel živiny. Kořeny uhnívaly a já jeho zbytky nakonec využila místo písku do své substrátové směsi. – hodně drahý písek… Naopak se mi osvědčil Substrát pro citrusy a další středomořsjké rostliny (firma Profík - s recepturou vyvinutou ve spolupráci s pražskou BZ), s vysokým podílem drobné cihelné drti. Drť udržuje při přiměřeném zalévání v rovnováze vlhkost v substrátu a rostliny v něm dobře rostou.
Poznámka na závěr
Složení substrátu v nádobách pěstovaných citrusů je pro mne tak klíčové, že bez ohledu na období, kdy získám novou rostlinu, ji raději hned přesadím do svého substrátu – mám tak dobrý přehled o stavu kořenů a hlavně vím, jak mnoho mohu a mám rostlinu zalévat.
A co dělám se substrátem, který vysypu z nádoby rostliny…? Pokud jde o kvalitní substrát, tak jej jednoduše přimíchám do své směsi pro další využití, pokud je horší, je využit pro méně náročné jiné rostliny v mém pěstování, ať již to jsou fíkovníky, tomely nebo třeba ovocné stromky našeho pásma. Nemusí přijít nazmar.
Speciální lehké substráty jsou velmi drahé, ale pokud nám zajistí zdárný růst a vývoj s brzkou pěknou plodností také ne právě levné rostliny, tak se v každém případě jejich použití vyplatí.