Jdi na obsah Jdi na menu
 


Netypicke plody citrusu

8. 12. 2007

                        Netypické plody

V r.2005 mi poprvé nasadily plody také mandariny Ichimaru a Carvalhais - obě v květináčích (průměr 16cm) a každá se 3 plody. Již brzy po jejich nasazení bylo zřejmé, že se nejedná o zcela typické plody:

        Ichimaru

Rostlina kvetla od 16.4. do konce dubna (byla zimována v zimní zahradě na dlažbě). Z jejích tří plodů byl pouze prostřední plod "obyčejný", nejmenší měl úzký zelený proužek a největší (cca 54x34mm) měl pruh šířky 18mm a cca 2mm - světle zelené v oranžovém oplodí. Ty pruhy byly znatelné téměř od počátku - měly jinak zelenou barvu - tmavší. Obyčejný plod byl sklizen 28.9. - byl spíš kyselejší, tužší membrány, chuťově rozhodně horší, než předloni Wakayamy. Ty pruhované plody jsem sklidila 15.10. - ten s jedním malým  pruhem byl výrazně kyselosladký, velice dobrý a ten se dvěma pruhy jedl jen syn s přítelkyní - ale byl prý vynikající.

Žel, rostlina při mrazech ve skleníku v lednu 2006 silně omrzla, nepoškozená zůstala jen nejnižší boční větev, která předchozí rok neplodila, a odplozené větve zaschly až na větevní kroužky u kmene. V následující zimě 2006/2007 rostlina uhynula i včetně podnože.
 

        Carvalhais

Všechny tři plody byly od počátku s výraznými meridiánovými žebry, že vypadaly spíš jako plod bigaradie Virgatum. Plody byly dost velké (cca 39x60mm), koncem září jeden v žebru praskl, tak jsem ho sklidila 26.10., když oplodí začínalo žloutnout a žebra byla stále tmavě zelená. Byl velmi dobrý, s výraznou kyselostí a zcela bezsemenný. V půli listopadu byly oba zbylé plody už světle žlutooranžové, žebra světle zelená a oplodí mírně "puflé"- plody tudíž už musely být zralé. Sklidila jsem tedy druhý z nich a byl opravdu výborný. Poslední jsem nechala „na Ježíška“ – ve skleníku bylo stejně už měsíc kolem nuly popř. jen mírně nad nulou. Kupodivu se plod i v těchto teplotách pomalu dobarvoval, žebra se už barvou v podstatě neodlišovala od dužniny. Chuť už nebyla tak výrazná ani tak výborná jako v listopadu a membrány segmentů byly tužší.

Vzhledem k tomu, že rostlina nasadila plody mezi 20. a 30.5. a přes léto byla venku, se jedná o rané až velmi rané dozrávání.

Je zajímavé, že i listy mají netypický vzhled – bez ohledu na podmínky pěstování (světlo, teplo, zálivka, výživa…) jsou miskovitě, mnohé až esovitě prohnuté. Matečná rostlina pochází z Kociánky, je bezsemenná a byla dovezena z Chorvatska - ovšem plody má bez žeber a listy typické pro odrůdu.

Po dílčím omrznutí v lednu 2006 ve skleníku vykvetl téhož roku koncem května na Carvalhais jediný květ. Z něj nasazený plůdek byl nejprve asi 2 týdny hladký, ale pak se náhle znovu objevila žebra, stejná jako předchozí rok. Plod byl i při dozrávání velmi podobný těm z předchozího roku.

V r. 2007 rostlina nekvetla, jen přirůstala. Své zvláštní prolamované listy si zachovala i na dalších naroubovaných rostlinách u jiného pěstitele, takže se nejedná o náhodu, či chybu ve výživě.

 

 
Aktualizováno 12.2007

Původní článek je na mateřských stránkách

 

Náhledy fotografií ze složky Netypicke plody